Suchy, bezpieczny dom

Wiosna i lato są porami, na które długo czekamy. Niestety wiążą się z nimi również pewne problemy, które szczególnie dotkliwie odczuwają rolnicy i osoby mieszkające na terenach, które przez ostatnie powodzie okazały się podmokłe. Niestety to, że dom wybudowaliśmy na działce w pełni zbadanej pod względem cieków wodnych i wód gruntowych, nie gwarantuje nam, że za kilka, kilkanaście lat w tym samym miejscu nie będziemy mieć problemów z wodami gruntowymi.

Tradycyjna metodą osuszania gruntów jest… posadzenie drzew, które mają bardzo rozległe ukorzenienie – topole, wierzby i tym podobne. Jednak w ten sposób można jedynie zmniejszyć problem. Gdy woda podmyje nasze fundamenty lub wejdzie do piwnicy powinniśmy zacząć działać. Na rynku funkcjonują firmy, których głównym obszarem działalności jest osuszanie budynków [ekodocieplenia.com]. Gdy woda stoi w piwnicy cały sezon, pojawia się problem: grzyb, osłabienie fundamentów, niezdrowy klimat.

Jednak samo osuszanie budynku to jedynie doraźne działalnie. Należy wprowadzić system osuszania gruntu, wykonać drenaże i rowy melioracyjne w odpowiedni sposób. Takie wykopy [titan.com.pl] wykonuje się po zbadaniu właściwości samego gruntu – jak głęboko sięga woda, gdzie poprowadzić rury drenujące, by w następnych sezonach nie przeżywać tego samego problemu.

Niestety jednak nigdy nie będziemy mieli gwarancji, że osuszanie gruntu przyniesie trwały efekt. Należy jednak z pewnością starać się dbać o to, by osuszać mury. Jeśli co sezon w naszej piwnicy pojawia się woda, możemy być pewni, że w końcu na ścianach pojawi się grzyb. Nie służy to ani zdrowiu ani budynkowi.

Zobacz techniki osuszania na Osuszanie gruntów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *